– By wspólnie budować przyszłość nie tylko relacji dwustronnych, ale również przyszłość silnej Unii, powinniśmy częściej rozmawiać z naszymi francuskimi przyjaciółmi, o czym wielokrotnie przypominałem przy okazji dwu- i wielostronnych spotkań na forach międzynarodowych – podkreśla minister Waszczykowski zwracając uwagę, że wyzwania, przed którymi stoi dziś Europa wymagają podjęcia wspólnych działań. – Zwłaszcza w formacie Trójkąta Weimarskiego widzę duży potencjał w poszukiwaniu wspólnych rozwiązań. Liczę, że nowy prezydent Francji podzieli ten punkt widzenia i wesprze ważne działania na rzecz ożywienia tego formatu, który przez lata stanowił ważne forum współpracy służące rozszerzonej Unii Europejskiej – dodaje szef MSZ.
Jak wskazał minister Waszczykowski „budowa silnej Unii Europejskiej jest naszym wspólnym celem, choć niejednokrotnie różnimy się w doborze środków potrzebnych do realizacji tej wizji”. – W Polsce uważamy, że tylko spójna Unia „jednej prędkości”, obejmująca wszystkie państwa członkowskie i uwzględniająca interesy całej Wspólnoty, może być odpowiedzią na współczesne wyzwania oraz sprostać oczekiwaniom naszych obywateli – pisze szef polskiej dyplomacji. Dodaje ponadto, że „coraz częściej można odnieść wrażenie, że państwa „starej” Unii próbują obarczyć „nowych” członków odpowiedzialnością za własne kłopoty”. – Sprzeciwiamy się takiej narracji, uważamy, że zarówno „stare” państwa członkowskie, jak i państwa, które przystąpiły do Unii 13 lat temu, są beneficjentami procesów integracyjnych – w wymiarze gospodarczym, geostrategicznym i społecznym – podkreśla minister.
Szef MSZ podkreśla, że „podobnie jak Francja, chcemy również, by Unia była silnym, sprawnym podmiotem gospodarczym – rozwój gospodarczy Unii służy bowiem naszym obywatelom”. – Uważamy jednak, że sposobem na wyjście z kryzysu nie jest zwiększanie protekcjonizmu, ale wprost przeciwnie, pogłębianie czterech swobód Jednolitego Rynku, w tym przepływu osób i wolności świadczenia usług. Jeśli chcemy Europy konkurencyjnej, potrafiącej sprostać globalnym wyzwaniom, nie powinniśmy – my, politycy europejscy – ulegać pokusie z pozoru prostych, a w istocie populistycznych rozwiązań, które nie tylko nie uzdrowią sytuacji, ale sprawią, że Unia, w globalnym wyścigu pozostawać będzie coraz bardziej w tyle – zwraca uwagę minister Waszczykowski.
– Polska pozostaje otwarta na pogłębiony, partnerski dialog z Pałacem Elizejskim pod nowymi rządami. Mamy nadzieję, ze prezydentura Emmanuela Macrona pozwoli na „nowe otwarcie” w relacjach polsko-francuskich, które przełoży się na realizację wspólnych projektów także na forum Unii Europejskiej, NATO, ONZ i w ramach Trójkąta Weimarskiego – podsumowuje szef polskiej dyplomacji.