Atsižvelgdama į vyresnio amžiaus žmonių patiriamus sunkumus, ministrė I. Ruginienė siūlo supaprastinti senjorų aptarnavimą prekybos vietose

Savitarnos iššūkiai vyresnio amžiaus žmonėms

Savitarnos iššūkiai vyresnio amžiaus žmonėms

Savitarnos iššūkiai vyresnio amžiaus žmonėms

Reaguodama į augantį savitarnos kasų skaičių ir su tuo susijusius vyresnio amžiaus žmonių sunkumus, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė siūlo užtikrinti, kad kiekviename prekybos tinkle senjorams būtų prieinama tiesioginė kasininko pagalba. Pasak ministrės I. Ruginienės, nors skaitmeninės technologijos atveria daug naujų galimybių bei prisideda prie gyvenimo kokybės gerinimo, tyrimai rodo, kad daliai žmonių šie pokyčiai neprieinami dėl įgūdžių stokos ir sunkumų naudojantis skaitmeniniais sprendimais.

Siūlymas dėl pagalbos prekybos vietose

„Remiantis tuo, ką pasakoja ir patiria vyresni žmonės, siūlau, kad prekybos tinklai suteiktų galimybę senjorams būti aptarnaujamiems vieno iš parduotuvės darbuotojų“, – teigia ministrė.

Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūros duomenimis, Lietuvoje skaitmeninių pagrindų turinčių vyresnio amžiaus žmonių dalis vis dar atsilieka nuo ES vidurkio: tarp 55–64 m. amžiaus grupės tokių asmenų yra tik 31 proc. (ES – 42 proc.), o tarp 65–74 m. – vos 13 proc. (ES – 25 proc.).

Pasikeitę pirkimo įpročiai

Dalis senjorų yra priversti keisti savo apsipirkimo įpročius – ne visuomet paprasta įsigyti prekes įprastu būdu, o pirkdami internetu jie susiduria su sunkumais, nes stinga galimybės pasikonsultuoti – tiek gyvai, tiek telefonu.

34 proc. vyresnio amžiaus žmonių nurodo, kad vienas pagrindinių iššūkių jiems – savitarnos kasų naudojimas. Jie patiria sunkumų ieškant prekių sistemoje, atskiriant jas ir orientuojantis skirtinguose prekybos centrų ekranuose, kurių veikimas dažnai nėra aiškus. Dažnai prireikia darbuotojo pagalbos, kuri ne visada pasiekiama greitai.

Technologijų naudojimo sudėtingumas

Vyresni gyventojai pabrėžia, kad skaitmeniniai sprendimai jiems neretai atrodo nepatogūs ir sudėtingi. Navigacija mobiliosiose programėlėse, valdymas, nuolatiniai atnaujinimai – visa tai apsunkina naudojimąsi. Prie to prisideda ir sveikatos pokyčiai – silpnėjanti rega, atminties sutrikimai bei neaiškus, skaitymui nepritaikytas šriftas.

Pasikeitusios apsipirkimo galimybės silpnina senjorų pasitikėjimą savimi, didina priklausomybę nuo kitų ir skatina socialinę izoliaciją.

Palaipsnis perėjimas prie skaitmeninių sprendimų

Atsižvelgiant į tai, kad reikšminga dalis vyresnio amžiaus žmonių neturi reikiamų skaitmeninių įgūdžių, skaitmeninės naujovės turėtų būti diegiamos palaipsniui. Norint užtikrinti visų gyventojų grupių lygias galimybes, būtina išlaikyti ir alternatyvius – ne skaitmeninius – paslaugų teikimo būdus.

Lietuvosvalstybe.com
Šaltiniai: Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija
Cituojant ar platinant lietuvosvalstybe.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *