Warunki tworzenia klas w gimnazjach małych miasteczek

W gimnazjach w małych miasteczkach będzie można tworzyć klasy III i IV, jeśli będzie w nich co najmniej 12 uczniów, a samorząd pokryje 50% kosztów nauczania. Ta zmiana w przepisach dotyczących organizacji sieci szkół realizujących programy formalnej edukacji, zatwierdzona decyzją rządu, wejdzie w życie we wrześniu.
Znaczenie zmian dla uczniów i lokalnych społeczności
„Pozostawiając samorządom prawo do samodzielnego decydowania o organizacji sieci szkół w zależności od lokalnej sytuacji, kontynuujemy zobowiązanie do zachowania małych gimnazjów. Gdybyśmy utrzymali wcześniejszy wymóg, że w klasach końcowych musi być 21 uczniów, to 56 szkół w nowym roku szkolnym nie mogłoby utworzyć klas III gimnazjalnych. Umożliwiając dalsze funkcjonowanie gimnazjów w miasteczkach, uczniowie nie będą tracić czasu na dojazdy, nie będą musieli wcześnie wstawać, a część z nich zyska większe możliwości uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. Gimnazja w małych miejscowościach ułatwią również przyciąganie nowych nauczycieli. Ponadto istnienie gimnazjum w danej miejscowości podnosi jej wartość i sprawia, że młode rodziny chętniej osiedlają się w takich rejonach” – mówi minister edukacji, nauki i sportu Raminta Popovienė.
Wyjątek dla gimnazjum w Neringa
Ze względu na unikalne położenie geograficzne Neringi oraz ograniczone alternatywy dla uczniów chcących uzyskać średnie wykształcenie, wyjątek przewidziano dla tej gminy, w której działa tylko jedno gimnazjum. Gimnazjum w Nidzie będzie mogło tworzyć klasy liczące mniej niż 12 uczniów. W przeciwnym razie młodzież mogłaby kontynuować naukę jedynie w gimnazjach w Kłajpedzie, oddalonych o około 50 km. Dojazdy utrudniałaby również konieczność regularnego przeprawiania się promem przez Mierzeję Kurońską. Samorząd Neringi wesprze finansowanie tego gimnazjum, przeznaczając dodatkowe środki na edukację.
Procedury dla samorządów
Samorządy, które zdecydują się na utworzenie klas gimnazjalnych z 12 uczniami, będą zobowiązane do przedłożenia Ministerstwu Edukacji, Nauki i Sportu uchwał swoich rad, potwierdzających przeznaczenie dodatkowych środków na finansowanie tych szkół. Minister edukacji, nauki i sportu co roku zatwierdzi listę gimnazjów, które będą mogły utworzyć klasy III i IV liczące od 12 do 20 uczniów, a także otrzymają 50% środków na nauczanie z budżetu państwa.
Lietuvosvalstybe.com
Źródło:Ministerstwo edukacji, nauki i sport Republiki Litewskiej
Cytując lub rozpowszechniając informacje z lietuvosvalstybe.com, konieczne jest podanie źródła informacji.