Litwa na czele światowego rankingu przedsiębiorczości
Litwa umocniła swoją pozycję wśród wiodących państw świata w zakresie przedsiębiorczości, zajmując 2. miejsce w Globalnym Indeksie Przedsiębiorczości. Tak wynika z najnowszych danych Global Entrepreneurship Monitor (GEM) 2024/2025, opublikowanych dzisiaj.
Wyprzedzając gospodarki Europy Zachodniej
Litwa nie tylko dogoniła, ale i wyprzedziła wiele państw Europy Zachodniej, plasując się wśród najbardziej zaawansowanych ekosystemów biznesowych na świecie. Obecnie wyprzedza takie gospodarki jak Francja, Włochy i Hiszpania, a także pozostawia w tyle kraje regionu, w tym Polskę, Łotwę i Estonię.
Przyjazne warunki dla biznesu i rozwój innowacji
Litwa oferuje jedne z najbardziej sprzyjających warunków do prowadzenia działalności gospodarczej na świecie. Widać to zarówno w przyciąganiu inwestycji, jak i wysoko ocenianych inicjatywach w zakresie gospodarki cyfrowej. Według danych GEM w ostatnich latach w kraju wzrosło zaufanie do biznesu, zmniejszył się strach przed rozpoczynaniem własnej działalności, a wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie wzrosło o ponad 30%. To umacnia Litwę jako kraj innowacji, a liczba startupów rośnie szybciej niż w większości państw Unii Europejskiej.
Otwartość na inwestorów zagranicznych
„To nie tylko sukces litewskiego biznesu i uznanie dla sprzyjających warunków prowadzenia działalności, ale również jasny sygnał dla międzynarodowych inwestorów – nasz rynek jest otwarty, nowoczesny i gotowy do rozwoju. Nie mam wątpliwości, że poprawiając warunki dla przedsiębiorstw i ograniczając obciążenia biurokratyczne, Litwa może wspiąć się na pierwsze miejsce w rankingu” – powiedział minister gospodarki i innowacji Lukas Savickas.
Konkurencyjna pozycja Litwy na arenie międzynarodowej
W globalnej gospodarce, gdzie warunki prowadzenia biznesu zmieniają się niezwykle dynamicznie, Litwa nie tylko utrzymuje konkurencyjność, ale również staje się liderem. Pomimo utrzymującej się na świecie niepewności gospodarczej, kraj pokazuje, że odpowiednia polityka, inwestycje w innowacje i uproszczenie regulacji biznesowych mogą stworzyć silny i odporny ekosystem przedsiębiorczości.
Sztuczna inteligencja i rozwój startupów jako kluczowe czynniki sukcesu
„Obserwujemy duże zainteresowanie litewskiego biznesu technologiami sztucznej inteligencji oraz szybszy rozwój startupów niż w innych krajach. Wdrażanie i tworzenie nowoczesnych technologii oraz poprawiające się warunki biznesowe przyczyniają się do wysokiej pozycji Litwy w rankingu” – mówi profesor Saulė Mačiukaitė-Žvinienė, kierująca GEM Litwa.
Organizacje monitorujące przedsiębiorczość na Litwie
Globalne monitorowanie przedsiębiorczości oraz koordynację GEM na Litwie prowadzi Szkoła Biznesu Uniwersytetu Wileńskiego, we współpracy z Ministerstwem Gospodarki i Innowacji oraz firmą „Moody’s” Litwa.
Lietuvosvalstybe.com
Źródło: Ministerstwo Ekonomiki i Inowacji
Cytując lub rozpowszechniając informacje z lietuvosvalstybe.com, konieczne jest podanie źródła informacji.