Udział w trzeciej edycji szczytu „Zboże z Ukrainy”
Wiceminister rolnictwa Litwy, Laura Ramanauskaitė, wzięła udział w trzeciej edycji szczytu „Zboże z Ukrainy” w Kijowie. Wydarzenie było moderowane przez ministra rolnictwa Ukrainy, Vitaliya Kovala, a wśród uczestników znaleźli się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, oraz prezydent Litwy Gitanas Nausėda, który przemawiał zdalnie wraz z innymi przedstawicielami krajów.
Rola Ukrainy w globalnym bezpieczeństwie żywnościowym
W swoim przemówieniu L. Ramanauskaitė podkreśliła rolę Ukrainy w kontekście globalnego bezpieczeństwa dostaw żywności.
„Trudna rzeczywistość wymaga dostosowania się do wyzwań związanych z budową zrównoważonego systemu żywnościowego, bezpieczeństwem i wyżywieniem. Litwa aktywnie poszukuje rozwiązań mających na celu zapewnienie nowych tras logistycznych dla produktów z Ukrainy oraz wzmocnienie ich konkurencyjności na rynku globalnym. Współpracujemy z Wielką Brytanią nad rozwojem systemu weryfikacji pochodzenia zbóż, opartego na naukowych badaniach izotopowych, który wkrótce zostanie wdrożony” – zaznaczyła wiceminister.
Wsparcie Litwy dla Ukrainy
L. Ramanauskaitė podkreśliła również wsparcie Litwy dla Ukrainy oraz jej działania w walce z nieuczciwymi praktykami handlowymi Rosji. Wyraziła zadowolenie z decyzji litewskiego rządu o przyznaniu 5 mln euro na rozwój odnawialnych źródeł energii na Ukrainie. Wiceminister zapewniła o bezwarunkowym wsparciu Litwy dla Ukrainy oraz o zobowiązaniu do utrzymania uwagi społeczności międzynarodowej na kluczowej roli Ukrainy w zaopatrywaniu w zboża krajów cierpiących na niedobory surowców rolnych.
Osiągnięcia programu „Zboże z Ukrainy”
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił kluczowe osiągnięcia programu „Zboże z Ukrainy”. Podkreślił, że pomoc humanitarna programu uratowała przed głodem 20 milionów osób, a ukraińskie produkty eksportowe wyżywiły 400 milionów ludzi w 100 krajach świata. Wyraził również wdzięczność krajom partnerskim za wsparcie w walce z rosyjską agresją oraz zaznaczył znaczenie solidarności w obecnym krytycznym czasie wojny.
Wsparcie Litwy dla korytarza transportowego na Morzu Czarnym
Prezydent Litwy w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że Litwa stanowczo popiera wysiłki Ukrainy w utrzymaniu korytarza transportowego na Morzu Czarnym. Podkreślił, że jedynym rozwiązaniem wobec rosyjskich zagrożeń militarnych jest przywrócenie Ukrainie pełnej kontroli nad jej terytorium lądowym i morskim.
Wspólne oświadczenie krajów uczestniczących w konferencji
W celu wyrażenia solidarności z Ukrainą oraz podkreślenia jej znaczenia w kontekście bezpieczeństwa dostaw żywności, przedstawiciele krajów uczestniczących w międzynarodowej konferencji wydali wspólne oświadczenie.
W oświadczeniu podkreślono, że żywność nigdy nie powinna być używana jako broń wojenna, a głodzenie ludności cywilnej jest zabronione zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ. Przypomniano również, że globalne bezpieczeństwo dostaw żywności zależy od ochrony nieprzerwanych łańcuchów dostaw.
Znaczenie programu „Zboże z Ukrainy”
Pierwszy Międzynarodowy Szczyt Bezpieczeństwa Żywnościowego odbył się w Kijowie w listopadzie 2022 roku, niedługo po rozpoczęciu przez Rosję zakrojonej na szeroką skalę agresji przeciwko Ukrainie. Zainicjowany przez prezydenta W. Zełenskiego program „Zboże z Ukrainy” jest wspierany przez ponad 30 krajów i organizacji międzynarodowych, które dążą do zapewnienia, że ukraińskie zboża trafią do państw Afryki i Azji cierpiących na niedobór żywności. W 2022 i 2023 roku litewski rząd przyznał na ten cel po 2 mln euro rocznie.
Informacja została zaczerpnięta z Ministerstwa Rolnictwa Republiki Litewskiej