Dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych z sektora transportu na Litwie

Emisje gazów cieplarnianych

Dane o działalności sektora transportu i emisji gazów cieplarnianych na Litwie

Dział Oceny Gazów Cieplarnianych Centrum Analiz Stanu Środowiska Agencji Ochrony Środowiska przygotował dane o działalności sektora transportu i emisji gazów cieplarnianych.

Emisje gazów cieplarnianych
Emisje gazów cieplarnianych

Ta tablica wyników w dziedzinie transportu uzupełniła ogólne interaktywne narzędzie danych o dane z innych sektorów: przemysłu energetycznego, rolnictwa, użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów oraz leśnictwa i odpadów. Interaktywne narzędzie dostarcza najświeższych danych na temat emisji antropogenicznych gazów cieplarnianych (GHG) na terenie Litwy według źródeł od 1990 do 2021 roku. Tablica wyników transportu publikuje informacje na temat ogólnej zmiany emisji z transportu, a także ogólnej zmiany emisji gazów cieplarnianych w podziale na poszczególne podkategorie transportu: lotnictwo krajowe, transport drogowy, kolej, żegluga śródlądowa, pozostały transport (gazociągi, dźwigi portowe, lotniska itp.) .).

Sektor transportu w dalszym ciągu charakteryzuje się wysokimi emisjami gazów cieplarnianych

Według danych zebranych i przetworzonych w 2021 r. sektor transportu odpowiadał za aż 50% całkowitej ilości gazów cieplarnianych w energetyce w przeliczeniu na całkowitą wielkość emisji gazów cieplarnianych. Dla porównania, według danych z 1990 r. odsetek ten wynosił zaledwie 17 proc. Według Eglė Kairienė, kierownika Wydziału Oceny Gazów Cieplarnianych Centrum Analitycznego Stanu Środowiska Agencji Ochrony Środowiska, choć efektywność pojazdów w latach 1990-2021 wzrosła w tym okresie, na wzrost udziału emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportu wpłynęło przyspieszenie rozwoju transportu i wzrost liczby pojazdów, a także znaczny spadek ilości gazów cieplarnianych w pozostałych sektorach energetyki. „Głównym sposobem ograniczenia ilości emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportu jest promowanie przejścia na alternatywne, mniej zanieczyszczające źródła energii, takie jak energia elektryczna, biopaliwa. W ten sposób można przewozić pasażerów i ładunki, wybierając najbardziej efektywne pod względem zużycia energii rodzaje transportu, a zastosowanie paliw alternatywnych dodatkowo ograniczyłoby emisję gazów cieplarnianych” – mówi E. Kairienė.

Zmniejszyła się ilość emisji gazów cieplarnianych w sektorach transportu, przemysłu, rolnictwa i odpadów

Z zebranych danych wynika, że ​​w 2021 r. do atmosfery na Litwie przedostało się o 0,4% więcej gazów cieplarnianych w porównaniu do 2020 r. Choć w przemyśle, rolnictwie i odpadach ilość emisji gazów cieplarnianych spadła po 4%, w transporcie – o 0,2%, a w energetyce – o 8%. Najwięcej dwutlenku węgla przedostało się do atmosfery na Litwie, co stanowiło 68% całkowitej emisji gazów cieplarnianych. Znacznie mniej powstało metanu – 16%, podtlenku azotu – 13% i fluorowanych gazów cieplarnianych – około 3%.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *