Premjeras: iš visos širdies dėkoju Pasaulio Tautų Teisuoliams už jų pasiaukojimą, taurumą ir drąsą

tautu teisuoliu ceremonija

tautu teisuoliu ceremonijaVyriausybės rūmuose ketvirtadienį vyko Pasaulio Tautų Teisuolių apdovanojimo ceremonija, kurios metu pagerbti asmenys, Antrojo pasaulinio karo metais gelbėję žydus nuo nacių genocido.

Renginyje kalbėjęs Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius teigė, kad prieš 75-erius metus Holokausto tragedija nusinešė šimtus tūkstančių Lietuvos piliečių, mūsų draugų, kaimynų, artimųjų. O jų būtų buvę dar daugiau, jeigu ne tie, kurie išdrįso net ir sunkiausiomis akimirkomis išlikti žmonėmis.

„Pasaulio Tautų Teisuoliai yra tikrieji herojai. Jie rizikavo savo pačių ir savo artimųjų gyvybėmis, suteikdami prieglobstį žmonėms, kurie būtų nužudyti budelių. Šie žmonės nepaisė savo padėties, anei vardo, jie vadovavosi širdies balsu. Jie padėjo nukentėjusiems pasislėpti, pamaitino, suteikė pastogę, apkabino“, – sakė premjeras A. Butkevičius.

Ministras Pirmininkas atkreipė dėmesį, kad Vyriausybės rūmuose šiuo metu eksponuojama paroda vienam šios dienos herojų – Prezidentui Kaziui Griniui, kurio šeima slapstė ir padėjo Kauno geto antifašistinės kovos organizacijos vado pavaduotojui Dmitrijui Gelpernui.

Ministras Pirmininkas kalbėjo, jog švietimo vaidmuo aiškinant Holokausto tragediją yra nepaprastai svarbus. Jo teigimu, mūsų vaikai turi sužinoti apie 20 amžiaus kančias ir didvyrius, kurie, aukodami viską, bandė tą kančią sumažinti. „Reikia skleisti šią žinią per atminties dienas mokyklose, per ekspozicijas apie žydų tautos ir jų gelbėtojų istoriją Lietuvos muziejuose. Tik pažindami savo krašto, savo žmonių istoriją, mes sukursime gražią, jautrią ateities Lietuvą“, – sakė Ministras Pirmininkas.

Premjeras padėkojo Pasaulio Tautų Teisuoliams už jų pasiaukojimą, taurumą ir drąsą. „Tegul išgelbėtųjų dėkingumas visuomet būna siejamas su Jūsų vardais“, – linkėjo Ministras Pirmininkas A. Butkevičius.

Ceremonijos metu Izraelio Valstybės ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas Teisuolių artimiesiems įteikė Garbės raštus ir medalius, kuriame iškalti žodžiai: „Išgelbėjęs vieną gyvybę – išgelbėja visą pasaulį“.

Šiemet Pasaulio Tautų Teisuoliais (po mirties) pripažinti: Kazys Grinius (1866–1950) ir Kristina Griniuvienė (1896–1987), Viktorija Jacinavičaitė (1897–1988) ir Elena Jacinavičiūtė (1895–1975), Juozas Petrulis (1904–1975), Balys Simanavičius (1907–1984), Konstantin Sokolovskij (1885–1962) ir Viktorija Sokolovskaja (1888–1963), Helena Talkevičiūtė (1899–1986), Juozas Zaveckas (1891–1978) ir Marcelė Zaveckienė (1900–1971).

Kasmet visame pasaulyje Izraelio valstybė siekia tinkamai įvertinti tuos žmones, kurie Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo žydus nuo nacių genocido. Teisuolių vardai įrašomi į Garbės sieną Jeruzalėje, Jad Vašem muziejaus teritorijoje, įkurtame Pasaulio Tautų Teisuolių sode. Ši ypač svarbi pagerbimo ceremonija vykdoma jau antrą dešimtį metų. Iki 2016 gegužės 5 d.  888 Lietuvos piliečiai yra pripažinti Pasaulio Tautų Teisuoliais.

Šiandien Paneriuose žuvusiesiems pagerbti vyko Gyvųjų maršo ceremonija. Joje dalyvavęs Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Rimantas Vaitkus pažymėjo, kad Holokaustas – tai visų mūsų skausmas.

„Mes netekome Lietuvos žydų, su kuriais šimtmečiais gyvenome kartu. Kartu kūrėme teisingesnę ir gražesnę savo valstybę. Lietuva šios tragedijos niekada nepamirš, nes čia, Paneriuose, buvo žiauriai nužudyti mūsų draugai. Gaila, kad šią istorinę mūsų tautų sugyvenimo tradiciją apjuodino tie, kurie sutepė savo sąžinę mūsų draugų krauju“, – sakė Vyriausybės vicekancleris.

R. Vaitkus išreiškė viltį, kad Panerių Holokausto memorialas bus istorijos pamoka šiuolaikinei Lietuvos ir viso pasaulio kartai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *